උගත්කම් අතින් ඉහළින් ඉන්න ශ්‍රී ලාංකික නළු නිළි​යෝ

පහු ගිය දවස්වල ඉදිරිපත් වෙච්ච මැතිවරණ ලයිස්තු නිසා නළු නිළියන්ගේ උගත්කම් ගැන ආපහු කතාබහක් ඇතිවෙලා තියෙනවා. ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සමග වියත් මග සාමාජිකයන් විශාල ප්‍රමාණයක් පාර්ලිමේන්තුවට යයි කියලා තිබ්බ බලාපොරොත්තුව සුණු විසුණු වෙලා, ඕෂධී හේවාමද්දුම, උද්දික ප්‍රේමරත්න වගේ නළු නිළියන්ට අවස්ථාවක් ලැබිලා තියෙනවා. සමාජ මාධ්‍ය හරහා මේ අය කිසිම උගත්කමක් නැති අය විදිහට හංවඩු ගහලා බැණ වැදීම් සුලභව සිද්ධ වෙනවා. සාමාන්‍යයෙන් අපේ සමාජයේ තියෙන මතයක් තමයි, නළු නිළි වෘත්තීයේ යෙදෙන්නේ දේශපාලනඥයෝ වගේම කිසිම උගත්කමක් නැති පිරිසක් කියලා. මේ නිසා අපි හිතුවා ලංකාවේ අධ්‍යාපන මට්ටමෙන් ඉහළටම ගිය නළු නිළියන් කිහිපදෙනෙක් ගැන කතා කරන්න.

 

1. අයිරාංගනී සේරසිංහ 

සිංහල සිනමාවට සම්බන්ධ වුණු උපාධියක් හිමි පළමු නිළිය වෙන්නේ අයිරාංගනී සේරසිංහයි. හැමෝම දන්න පරිදි ඇය රදළ පවුලකට අයිති තැනැත්තියක්. මේ නිසාම ඇගේ පවුලෙන් ඇයගේ උසස් අධ්‍යාපන කටයුතුවලට නම් එතරම් සහයෝගයක් ලැබෙන්නේ නෑ. නමුත්  තරුණ කාලයේදී දැඩි ලෙස හිතුවක්කාර තැනැත්තියක් වුණු ඇය ඒ සියලු විරෝධතා සත පහකට ගණන් ගන්නේ නැතුව ලංකා විශ්ව විද්‍යාලයට ඇතුළත් වුණා. එහිදී කලා උපාධිය නිමා කිරීමෙන් පස්සෙ ඇය නවතින්නේ ලන්ඩනයේ. ඒ නාට්‍ය හා රංග කලාව හදාරන්න. මේ නිසා සිංහල සිනමාවට සම්බන්ධ වුණු පළමු උපාධියක් හිමි කාන්තාව ඇය වෙනවා වගේම රංගනය පිළිබඳව හැදෑරීමකින් අනතුරුව සිනමාවට සම්බන්ධ  වුණු පළමු නිළිය විදිහටත් ඇයව හඳුන්වන්න පුළුවන්.

 

2. නදීකා ගුණසේකර 

නදීකා ගුණසේකර කියන විදිහට ඇගේ පියාට ලොකු ආශාවක් තිබිලා තියෙනවා තමන්ගේ දුව විශ්ව විද්‍යාල අධ්‍යාපනය ලබාගන්නවට. ඒ බලාපොරොත්තුව සඵල කරමින් නදීකා කැලණි විශ්වවිද්‍යාලයට ඇතුළු වෙලා කලා උපාධියක් හදාරනවා. විශේෂත්වය වන්නේ ඇගේ සිනමා ජීවිතයේ බොහෝ විශිෂ්ට නිර්මාණවලට ඇය සම්බන්ධ වෙන්නේ විශ්වවිද්‍යාල අධ්‍යාපනය ලබාගන්න ගමන්. ඇගේ රංගන කටයුතුවලට සමකාලීන විශ්ව විද්‍යාල සගයන් සුවිශාල සහයෝගයක් ඇයට ලබා දෙනවා. ඒ වගේම ඇය කියන විදිහට නවක වධ කාලසීමාව ඇයට පසු කරන්න හැකියාව ලැබෙන්නේ තවත් සිනමා නිර්මාණයකට දායක වෙන්න සිදුවීම හින්දා. මේ නිසා ඇයට විශ්වවිද්‍යාල කාලය තුළදී කිසිදු ගැටළුවකට මුහුණ දෙන්න වෙන්නේ නෑ. 

 

3. දුලීකා මාරපන 

දුලිකා මාරපන වේදිකා නාට්‍ය නිළියක් විදිහට ලංකාව අඳුරගන්නේ විශ්වවිද්‍යාලයේ ගත කරපු කාලය තුළදී. ඇයත් බිහිවන්නේ කැලණිය විශ්ව විද්‍යාලයෙන්. එහි දී ඇය සමාජ විද්‍යාව සහ පුරාවිද්‍යාව පිළිබඳව උපාධියක් හදාරණු ලබනවා. පවුලේ එකම දරුවා වීම නිසා ඇගේ මව දැඩි රැකවරණ මධ්‍යයේ තමන්ගේ දියණියව රැක බලා ගන්නවා. මේ නිසාම කිසිදු කලා නිර්මාණයකට තම දියණියව සම්බන්ධ නොකිරීමට දුලීකාගේ මව වග බලා ගන්නවා. නමුත් දැඩි හිතුවක්කාර තරුණියක් වුණු දුලීකා, මවගේ කීම ගැන නොසලකා වේදිකා නාට්‍ය සමඟ සම්බන්ධ වෙනවා. වතාවක් වේදිකා නාට්‍ය නිර්මාණයක හොඳම නිළියට හිමි සම්මානය ලබා ගැනීමට පෙර දුලීකාට මවගෙන් ලැබෙන්නේ සිප ගැනීමක් නොව කම්මුල් පහරක්.

 

4.තුමිඳු දොඩන්තැන්න 

තුමිඳු දොඩන්තැන්නත් උසස් අධ්‍යාපනය සඳහා පිවිසෙන්නේ කැලණිය විශ්ව විද්‍යාලයට. හැබැයි ඔහු ඉන් පිට වෙන්නේ සාමාන්‍ය උපාධිධාරියෙක් විදිහට නෙමෙයි, දර්ශනපති උපාධිධාරියෙක් විදිහට. ඒ නාට්‍ය හා රංග කලාවට අදාළව දර්ශනපති උපාධිය සම්පූර්ණ කිරීමෙන් පස්සේ. මේ වෙන කොට ඔහු රංගනයට අමතරව හොරණ ශ්‍රී පාලි මණ්ඩපයේ දේශකයෙකු විදිහටත් කටයුතු කරනවා. තුමිඳුව ජනප්‍රිය කරපු කූඹියෝ ටෙලි නාට්‍යයේ ජෙහාන්ගේ චරිතය රඟපෑමට විශ්ව විද්‍යාලයේ දී ලැබූ විවිධ අත්දැකීම් නිසා පහසු වුණා කියලයි තුමිඳු කියන්නේ. ඒ වගේම බොහෝ වේදිකා නාට්‍ය නිර්මාණවලට තුමිඳුත් පිවිසෙන්නේ විශ්වවිද්‍යාල සමය තුළදිමයි.

 

5. ජැක්සන් ඇන්තනි 

ජැක්සන් ඇන්තනිට විශ්වවිද්‍යාල උපාධියක් හිමි වුණාට ඔහුට විශ්වවිද්‍යාල අධ්‍යාපනයට වඩා වැඩි දැනුමක් තියෙනවා කියලා කිව්වොත් වැරැද්දක් නැහැ කියලා අපි හිතනවා. මුලින්ම ඔහු කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලය හරහා සිංහල ගෞරව උපාධියක් ලබා ගන්නවා. ඒ කාලය තුළදී ඔහු සිංහල සාහිත්‍යය පිළිබඳව විශේෂ හැදෑරීමක් සිද්ධ කරනවා. දර්ශනපති උපාධිය සඳහා ඔහු තෝරා ගන්නේ ජයවර්ධන පුර විශ්ව විද්‍යාලය .ඒ සඳහා ජන සන්නිවේදන විෂය තෝරා ගන්නවා. කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලය තුළ ගත කරපු කාලය ගැන ඔහු ඉතා ආස්වාදයෙන් යුතුව කතා කරනවා. “පනාපුත්‍ර කුහුඹුපැණියා” කියන අනවර්ථ නාමය ඔහුට පට බැඳෙන්නෙත් මේ විශ්වවිද්‍යාල සමය තුළදී.

 

6. ජයලත් මනෝරත්න 

ජයලත් මනෝරත්න කියන්නේ පේරාදෙණි විශ්වවිද්‍යාලයේ නිර්මාණයක්. ඒ වගේම එදිරිවීර සරච්චන්ද්‍ර මහතා යටතේ නාට්‍ය කිරීමෙන් අනතුරුව වේදිකා නාට්‍ය වලට පමණක් සීමා නොවී සිනමාව, ටෙලි නාට්‍යය ආදී බහුවිධ මාධ්‍ය දික්විජය කරන්න සමත් වුණු එකම නළුවා විදියට ජයලත් මනෝරත්න හඳුන්වා දෙන්න පුළුවන්. ජයලත් මනෝරත්න දර්ශනපති උපාධිය ලබාගැනීම සඳහා තෝරා ගන්නේ ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්වවිද්‍යාලය. ආචාර්ය උපාධියත් නිම කරන්නේ ඒ විශ්වවිද්‍යාලය හරහායි. පස්සෙ කාලෙකදි ජයලත් මනෝරත්න කලාවට කරපු විශිෂ්ට සේවය අගය කරමින් පේරාදෙණිය විශ්ව විද්‍යාලය මගින් සාහිත්‍යශූරී උපාධියක් ලබාදීලා එතුමාව අගය කිරීමට ලක් කරනවා.

 

7. යශෝධා විමලධර්ම 

අපි කලින් සඳහන් කරපු බොහෝ දෙනෙක් කැලණි විශ්ව විද්‍යාලයෙන්ම බිහිවුණු කලාකරුවන්  වුණාට යශෝධා විමලධර්ම කැලණිය විශ්වවිද්‍යාලයට පිවිසෙද්දිත් ලංකාවේ ජනප්‍රිය නිළියක්. මේ නිසාම ඇයව දැඩි ලෙස නවක වදයට භාජනය කරනු ලබනවා. මෙහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස එවකට විශ්ව විද්‍යාලයේ දේශකයෙකු ලෙස සේවය කළ ඇගේ පියා වුණු රව්ලාල් විමලධර්ම මහතා ඇයව විශ්වවිද්‍යාලයෙන් ඉවත් කර ගන්නා අතර ඔහුත් විශ්වවිද්‍යාලයෙන් ඉවත් වෙනවා. විශ්ව විද්‍යාලය තුළදී තමන්ට ලැබුණු අමිහිරි මතක නිසා තමන්ගේ උසස් අධ්‍යාපනය නතර කර නොගන්නා ඇය දිගටම අධ්‍යාපන කටයුතුවල නිරත වෙනවා. මේ වන විට ඇය ලක්නව් විශ්වවිද්‍යාලයෙන් හින්දි භාෂාව පිළිබඳව දර්ශනපති උපාධියද ලබා ගෙන සිටිනවා.

 

එහෙමනම් ඉතින් වෙනදා වගේම මේ ආටිකල් එක ෂෙයාර්  කරන ගමන් ඔබේ අදහස් පළ කරන්නත් අමතක කරන්න එපා.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *